|


Neden Uzmanlaşmalı?

Genç hekimlerin, hekim adaylarının birçoğunun aklında şöyle bir soru olduğunu gözlemliyorum: “Pratisyen hekim aile hekimliği uygulaması ile ülkemiz koşullarında azımsanmayacak bir para kazanırken, uzman olmak için onca maddi ve manevi çile çekip sonra da (muhtemelen) daha az kazanca razı olmak doğru mu?

Maalesef bu çok haksız bir soru değil.

Günümüzde devlet veya özel sağlık kuruluşlarında çalışan uzman hekimlerin uzman unvanını alabilmek için geçirdikleri sıkıntılı süreç ve sonrasında hastalara sundukları sağlık hizmeti ile uyumlu bir gelir elde edememe olasılığı var. En önemlisi de “Sağlıkta Dönüşüm” uygulamaları hekimlerin ileriye dönük umutlarını törpülemektedir. Bu durumda birçok genç hekim altı yıllık zorlu tıp eğitimi sonrasında en az 4-5 yıl sürecek daha da zorlu uzmanlık eğitimini göze alamamaktadır. Mecburi hizmet kısmına hiç değinmiyorum…

Peki ne yapmalı?

Bu sorunun cevabını bulmak için önce Türk Dil Kurumu sözlüğünde “uzman” sözcüğünün tanımına bakmalıyız.

uzman

sf. 1. Belli bir işte, belli bir konuda bilgi, görüş ve becerisi çok olan (kimse), mütehassıs, kompetan: “Kuşkusuz hepimiz her alanın uzmanı olamayız.” -A. Ağaoğlu. 2. a. Belli bir bilim dalında lisansüstü öğrenim derecesine sahip kimse, spesiyalist. 3. a. Bilirkişi.

Kendimden örnek verirsem; ben Genel Cerrahi uzmanlık eğitimi aldım. Genel Cerrahi bugün için sadece ismi itibarı ile bile uzmanlık kavramına çok uygun bir branş değil. Her şeyden önce uzmanlık diyorsunuz ve bu uzmanlık dalının adında “Genel” ibaresi geçiyor. Hem Genel-Cerrah, hem de spesiyalist… Ters duruyor. Elbette bu isim Genel Cerrahinin tıptaki iki ana branştan biri olması ve tarihte tüm cerrahi branşların Genel-Cerrahiden doğmasından kaynaklanıyor. Genel Cerrahi uzmanının gastrointestinal, hepatobiliyer, meme, tiroid, paratiroid, adrenal cerrahisi gibi çok geniş bir yelpazede derinlemesine bilgi sahibi olması, bilginin her saniye katlanarak arttığı günümüzde çok kolay bir iş gibi durmuyor.

Ben de yaklaşık 12 yıldır sadece meme-endokrin cerrahisi yapmaktayım. Üstelik bunu sadece çalıştığım kamu kurumunda değil, kısmi zamanlı olarak çalıştığım özel sağlık kurumunda ve muayenehanemde de tavizsiz uyguladım. Bu çalışma şekli beni mutlu etti ve bunun için Tanrı’ma hep şükrettim.

Türk dil kurumu sözlüğündeki uzman tanımına ek olarak ben de şunu öneriyorum…

Bence uzman; uzmanlık alanı dışındaki sorulara “ben o konudan anlamam” diyebilme lüksü olan kişidir.

Her şey bir yana sırf bunun için bile uzmanlık eğitimi almaya değer.

 Dr. Anıl ÇUBUKCU

www.anilcubukcu.com

Bu yazı 6981 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

3 Yorum

  1. ömer cankat DAĞTEKİN dedi ki:

    Hocam genel cerrahiden istifalı ve tusa tekrar hazırlanan bir hekim olarak yazınız baştan sona duygu ve düşüncelerime tercüman oldu,teşekkürler…

  2. K YILDIZ dedi ki:

    Pratsiyen hekim arkadaşlarımızın il sağlık müdürü, halk sağlığı müdürü, başhekim, başhekim yardımcısı, bilmem ne müdürü….bla bla gibi makamlara gelip makam sahibi olduğu bir ülkede uzmanlık yapmak en basit anlatımla safdillik….

  3. Hasan ÖZKAYA dedi ki:

    6 yıl öncesine döndüm resmen.

Yorum yapın :