|


İnsanı Çok Değerli Kılan Dört Özellik

Geliştirilip beslendiği taktirde kişisel ve profesyonel olarak herhangi bir insanı çok değerli kılan beş özellik bulunuyor. İlkini ‘Her Yarışı Kazandıran Anahtar’ başlıklı yazımda ‘ideal çalışma’ olarak açıklamıştım, lütfen o yazıyı tekrar okuyun. Bu yazımızda ise insanı hayatta gerçekten değerli kılacak diğer dört özellikten bahsedeceğiz. Bu özelliklere sahip olanlarla birlikte olmayı, evlilik yapmayı, birlikte çalışmayı tercih ederiz. Çünkü her birimiz değerli olanları bırakmak istemeyiz. Dürüst, yardımsever, cömert ve zarif olan insanlar dünyanın her yerinde çekicidirler, çünkü çok nadir bulunurlar. 

Dürüst ve yardımsever olmak 22-karat elmas değerindedir, paha biçilemez, çekicilikleri evrenseldir. Bunların hayatımızın ayrılmaz iki parçası olarak üzerimizde bulunması durumunda dünyanın her tarafında herkesin dikkatini ve hayranlığını çekeceği çok kıymetli iki elması boynumuza, parmağımıza takmış gibi oluruz. Bu iki özellik insanın kalbine öyle işlemeli ki, dürüst ve yardımsever olmak için çaba harcanmasın, doğal olarak her zaman kendini göstersin. Bu iki özelliği hayatımızın çok önemli parçaları haline getirirsek , dünyada hiçbir paranın satın alamayacağı kazançlar elde ederiz. Öncelikle Allah’ın ve insanların hoşnutluğu kazanırsınız ve onlarla iyi ilişkiler içinde olursunuz. Doğruluk ilişkilerinizin kalıcı olmasına, herkesin iyiliğine olacak şekilde yardımsever olma ise katma değerinizin artmasına neden olur. Bu iki özelliğin uygulanması ile karşımızdaki insanlarda cesaret ve kendilerine olan öz saygılarında artma gözlenir. Ayrıca size olan sadakatları artar, size ve diğer insanlara aynı şekilde dürüst ve yardımsever davranmaları konusunda örnek olmuş olursunuz.

İnsanoğlu bencildir, kendi menfaatlerini, ihtiyaçlarını öncelikle düşünür. Bu herkesin doğasında vardır, kendiliğinden ortaya çıkar. Diğer taraftan başkalarını düşünme, onların ihtiyaçlarını öne alma ancak bilinçli bir tercih sonunda ortaya çıkar. Ne kadar çok bu tutum ön planda tutulursa hakiki yardımseverlik insanın tabiatı haline gelir ve bencillikten uzaklaşılır. Amerika’da Portland’dan Los Angeles’a uçakla gidecek olan bir kişi hava muhalefeti nedeni ile uçuşunun ertelendiği bildirilir, hava alanında. Adam önemli bir toplantısı olduğunu, mutlaka gitmesi gerektiğini belirtmesine rağmen çözüm bulunamaz. Bu arada aynı yere bir önceki uçağın kalkmaya hazır olduğu bildirilir ve bu uçakla gidecek yaşlı bir kadın bu olaya şahit olarak araya girer ve hakkını bu adama devreder, benim acelem yok diye. Adamın inanılmaz sevinci yaşlı kadına büyük mutluluk yaşatırken hava yolu şirketi yaşlı kadına açık gidiş-dönüş birinci sınıf bir uçak bileti daha hediye eder, istediği herhangi bir yer için. Kadın ikinci bir mutluluk daha yaşar. Bu tür davranışlar bizim kültürümüzde fazlasıyla bulunuyor, yapılması durumunda kişilere inanılmaz mutluluklar yaşatıyor ve toplumun geneline yayılıyor. Mutlu olmaksızın elde edilen herhangi bir başarı değersizdir.

Cömertlik bir insanın sergileyebileceği en hayranlık duyulan özelliklerden biridir. Cömertlik sadece vermekten ibaret değildir. Verdiği kişiden en ufak bir beklenti duymadan vermektir. Cömert insanlar maddi ve manevi neleri varsa paylaşmaktan zevk alırlar. Gerçek cömertler verdiklerinde hiçbir şeyleri eksilmez, başkalarını sevindirdikçe kendilerine daha fazla geldiğini görürler. Cömert olunmazsa ne olur? Fakirlik. Bunun maddi fakirlik olması gerekmez, gönül fakirliği içine girilir. Sahip olduklarından hiçbir zaman tatmin olmazlar ve daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Ruhen iflas etme noktasına gelirler. Cömertlik kalpte başlar ve cömert olanlar her zaman verme duygusu içindedirler. Kendi ihtiyacı olanı başkalarına  vermek cömertliğin en üst derecesidir ve herkesin hiç olmazsa ömründe bir kere bunu gerçekleştirmesi önerilmektedir.

Zerafet bir insanı diğerlerinin gözünde yücelten bir özelliktir. Zerafet anlam olarak kişinin hal ve hareketlerinde nezaket, sabır, ince ruhluluk, zariflik, kıymet bilme ve lütuf edici özelliklerini içerir. Sabırsız ve kaba davranışlar içinde olanlar, kendilerine bir iyilik yapıldığında küçük bir teşekkürü aklına getirmeyenler toplum içinde saygın olamıyorlar. Zerafet, kalıtsal bir özellik değildir, herkesin yapabileceği bir seçimdir. Ve buna ulaşmak için atılacak ilk adım, hayatımızda sahip olduğumuz her şeye her gün minnettarlık duymaktır. Sahip olduğumuz her şeyin bize birer hediye olduğunun devamlı farkında olursak başkalarına karşı zerafet içinde olmamız mümkün olabilir. İçten minnettar olma bizde zarif bir ruh oluşturur. Sonuçta sabırsızlık duygusu içinde olduğumuzda sabırlı olmayı, sinirli olduğumuzda nazik olmayı, karşımızdaki haklı imiş gibi davranmayı, bir insanı eleştirmek yerine incelikle düzeltmeyi, gerçekten düşünmeseniz bile takdir etmeyi tercih eder hale gelirsiniz. Gerçek zerafet bütün bunları herhangi bir beklenti içinde olmadan yapmaktır.

Yürekten bir dürüstlük, yardımseverlik, cömertlik ve zerafetlik örneği sergilediğinizde ve gündelik hayatınızda başkalarına uyguladığınızda çok üstün bir paye ile ödüllendirilmiş olacaksınız.

Dr. Metin YILDIRIMKAYA

Bu yazı 47480 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

1 Yorum

  1. Dilara Tunali dedi ki:

    Metin Bey yazınızı tesadüfen şimdi okudum. belki de çok eski bir yazı. Gerçekten çok güzel değerlerden bahsetmişsiniz, ancak Türiye’de böyle insanlar maaleef hem çok az , hem de bu değerlere sahip kişileri kandırmaya çalışıyorlar ve biraz da dürüstlüğe aptallık gözüyle bakılıyor. İnsanlığın tamamen bittiği bit dönem, tabi biz kendi değerlerimizle yaşamaya devam etmeye çalışmalıyız.

Yorum yapın :