|


Eylül 2015 Patoloji Sorularının İrdelenmesi ve Çalışma Yöntemi

Öncelikle tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun demek istiyorum. Hedeflerine ulaşan arkadaşlarımı tebrik ediyor, bu kez hedefine ulaşamayan arkadaşlarıma ise yılmadan devam etmelerini öneriyorum.

Patoloji branşını değerlendirirsek;

Zorluk derecelerine göre soruların dağılımı şu şekildeydi:

Çok zor     : 0

Zor             : 2

Orta           : 9

Kolay         : 7

Çok Kolay : 4

Bu dağılıma göre biraz detay bilgi isteyen 2 soru hariç diğer 20 soru rahatlıkla yapılabilecek sorulardı.

Soruların konulara göre dağılımı:

Hücre hasarı: 1

İnflamasyon: 1

İmmün sistem: 1

Neoplazi: 1

Çocukluk çağı tümörleri: 1

Genetik: 2

Enfeksiyon hastalıkları: 1

Akciğer: 1

Damar hastalıkları: 1

Hematoloji: 2

Gastrointestinal sistem: 1

Karaciğer: 1

Böbrek: 1

Endokrin: 1

Kadın genital sistemi: 1

Erkek genital: 1

Meme: 1

Kemik: 2

Dermatoloji: 1

Bu dağılıma göre uzun zamandır soru gelmeyen genetikten 2 adet soru gelmesi beklenmedik bir gelişmeydi ama sorular yapılabilir nitelikteydi. Karaciğer ile ilgili soru düzensiz hazırlanmış ve çift cevaplıydı. Bunlar dışında soruların dağılımı son derece dengeliydi.

Soru tipleri açısından bakıldığında:

Bilgiyi direkt ölçen soru sayısı: 10

Bilgiyi, yorum yoluyla ölçen soru sayısı: 7

Bilgiyi, karşılaştırma yoluyla ölçen soru sayısı: –

Bilgiyi, hasta yaklaşımını test ederek ölçen soru sayısı    : 5

Bu dağılım, klasik bir patoloji soru tipi dağılımıydı.

Ayrıca birebir ya da modifiye edilmiş eski TUS sorusu 10  adetti.

Sınavda sorulan 21 soru patoloji notlarımızda birebir vardı. Mikrobiyoloji bilgisi ile yapılabilecek klamidya-genital ülser sorusu dışında tüm patoloji soruları ve patoloji dışı branşlarda 17 adet olmak üzere toplam 38 soru birebir patoloji notlarında mevcuttu.

Bu durumda patoloji branşı açısından bakıldığında tüm TUS sorularının 38’inin sorularını rahatlıkla yaptırabildi. Bu nedenle aynen tıpta olduğu gibi TUS’un da temelinin patoloji olduğu hatta fizyopatoloji olduğu bir kez daha görülüyor. Bu nedenle TUS çalışmasının temel algoritması ne çalışıyorsak çalışalım önce organı ya da sistemi tanıyalım, nasıl çalıştığını, neden bozulduğunu ve neye sebep olduğunu ÖĞRENELİM. Yani EZBERLEMEYELİM. Derslerin düzgün ve verimli takibi, konuyu öğrenme, özellikle ESKİ TUS SORULARINI çözmek ve verimli tekrarlar ile rahatlıkla üstesinden gelinebilecek bir sınav olduğunu gördük.

Değerli arkadaşlarım, TUS, son zamanlarda eskisinden fazla detay sormaya başladı. Dolayısıyla sadece soru çözmekle, eski soru açıklamalarına bakmakla yapılabilecek bir sınav değil. Önce BİLGİ. Yani önce öğrenin. Etkili okuyun ya da dinleyin. Sonra eski sorularla konuyu pekiştirin. Hatta eski sorulara bakarken, doğru cevap neden doğru, diğer 4 cevap neden yanlış, kafanızda yorumlayın. Eski soruları ASLA DENEME SINAVI OLARAK KULLANMAYIN. Soruları amacı için kullanın. Deneme için zaten deneme sınavları mevcut. Sorulara bakarken çözebildiğinizi ve yorumlayabildiğinizi görün, kendinize güvenin ve daha fazla şevke gelin. Bu yolda asla umutsuzluğa ya da yapamayacağınız hissine kapılmayın. Notunuza, kitabınıza dönün olmazsa en son noktada bizlere ulaşın.

Unutmayın başarıya çiçekli ve pürüzsüz yollardan ulaşılmaz. Bu iş etkiye tepki işidir. Biraz sabrederek etkili çalışırsak bunun karşılığında iyi puan geliyor. Bu güne kadar hep böyle olmuştur.

Başarıya giden bu yolda hepinize sabır, gayret ve kolaylıklar diliyorum, esen kalın.

Dr. Tolga BİÇER

Bu yazı 8998 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

Yorum yapın :