|


TUS İÇİN YAPILMASI GEREKENLER – 2

(14 Ocak 2012)

Daha önceki yazımda TUS’un Handikapları ve Çözüm Önerileri’nden önemli bir kısmını bahsetmiştim. ÖSYM’nin yaptığı değişiklikler, önerilerimizin ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Ama daha yapılması gerekenler var:

1Zorunlu hizmetten dolayı çokça istifa eden hekim varlığından dolayı 14 tercih ve 6/8 Üniversite- Bakanlık oranı kaldırılmalıdır. Tercih sırası 20-25 ve hatta daha üzerine çıkmalı, dileyen tamamını üniversite ya da tamamını bakanlık tercihleri yapabilmelidir.

2- Tercih yapabilmek için alt sınır olan 50 barajı ya kaldırılmalı ya da düşürülmelidir.

3 Ek yerleştirme için; açıkta kalan bir kadroyu tercih edebilmek için, o kadronun puanına eşit ya da daha yüksek puan şartı kaldırılmalıdır ki boş kadro kalmasın.

4- TUS Yabancı Dil Sınavı kalktığı için ÜDS, Ocak ya da Şubat ayında yapılmalıdır ki Nisan TUS’u başvurularından önce sonuçlar açıklanmış olsun.

5- Yanlış olan ve itiraz edilen sorulara hala şeffaf davranılmamaktadır. Eylül 2011 sınavındaki 3 yanlış soru da itiraz edildiği halde iptal edilmediği için mahkemeye taşınmıştır. Bu inat,
nereye kadar böyle devam edecektir?

6- Aralık 2010 sınavında yanlış olup iptal edilmeyen 5 soru mahkeme kararı ile iptal edilmiş olup karar kesinleşmiş ve ÖSYM’ye tebliğ edilmiştir. Buna rağmen ÖSYM sessizliğini korumaktadır. Önce; bu iptalleri kamuoyuna duyurmalı, kazanılmış mevcut hakların korunması şartıyla yerleştirmeleri yeniden yaparak bir üst yerleştirmeye ya da yeni bir yerleştirmeye hak kazananlara hakları verilmelidir. Sonra da hekimlerden içtenlikle özür dilenmelidir.

Hiç şüphesiz ki bu özür; sahibine özsaygısını iade eden bir özür olacaktır.

Uz. Dr. Sami SELÇUKBİRİCİK

Bu yazı 40344 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

6 Yorum

 1. Arzu saliha muti dedi ki:

  Sayın sami bey  8 yıllık hekimim tusa hazırlanma kararı aldım Nisan 2013 e girdim 54 bekleyiyorken İngilizce 31 geldi ne yapacağımı şaşırdım birşey yapıp şu saçna ingilizceyi kaldırın

 2. leyla cakmak dedi ki:

  Sami Hocam
   Ben aile hekimi olarak calisiyorum, Saglik bakanligi kadrosunu yazmayi düsündüm ancak , cok agir sartlari oldugunu duydum.. mecburi hizmeti , ihtisas süresi kadar ve bakanligin gösterdigi bi yerde yapiyormusuz , dogru mu gercekten,,bilgilendirirseniz cok sevinirim

 3. emine ateş arslan dedi ki:

  Tıp dışı olarak TUS a girmekteyim ve genel sıralamada 17.,10. ve en son sınavda 12. olmam beni biryerlere taşımadı.Verilen kadronun yetersizliği bir taraftan yabancı dil sınavının ağırlığı diğer taraftan gerçekten meşakkatli bir yolda ilerlemeye çalışıyoruz.Sizlerin katkılarıyla elde ettiğimiz bilgiler ancak bir üst eğitimle anlam kazanacaktır.Tüm kalbimle inanıyorum ki siz öğrenciinin yanında onun dertleriyle hemhal olan eğitimci kimliğini hakkıyla taşıyan kıymetli bir büyüğümüzsünüz.Derdimizi hoşgörüyle dinleyeceğinize ve çözüm noktasında gerçekçi yaklaşımlar ve girişimler sunacağınıza inanıyorum. İyi günler.

 4. ERDAL KURT dedi ki:

  Hocam selamlar. Ben Hacettepe den DR. ERDAL KURT. Deneme sınavları soruları ve cevaplarını veren kitapçıkları kaldırdığınızdan beri deneme sorularınıza ulaşamıyoruz. Bunun bir çözümü var mıdır. Çünkü Tusdata nın açıklamalı kitapçığını okumak benim  için bir hobi…Teşekkürler

 5. Onur çağlar dedi ki:

  FTR uzmanı olarak yan dal sınavına girmeyi düşünüyorum. Fakat FTR için sınava yönelik kaynak kitap yok.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. 

Yorum yapın :