Ekim 2020 TUS Anketler

  Anket 1: Bu sınavı değerlendiriniz
  Anket 2: ÖSYM'yi değerlendiriniz

  Anket 3: Branşları değerlendiriniz

Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş
  Adınız ve Soyadınız :
  Mesajınızın ilgili
  olduğu branş
:
  Mail adresiniz :

  Mesajınız

:
Önemli Not : Mesajlar, otomatik olarak branş editörlerine ulaşmaktadır. Branş editörleri sadece kendi branşları ile ilgili soruları cevaplayacakları için her mesajda sadece tek bir branş ile ilgili görüşlerinizi yazmanız gerekmektedir.

  Yazan :  can er
  İlgili branş :  Biyokimya
  Tarih-saat :  2020-10-06 09:23:41
Mesaj : Safra asitleri sorusu ile ilgili yazıyorum hocam: Hangileri 3. ve 7. pozisyonlarda hidroksil içeren primer safra asitleridir sorusunun cevabının kolik ve kenodeoksikolik olması gerektiğini düşünüyorum. Zira bir tanesi 3-7 diğeri 3-7-12 şeklinde. Her ikisinde de 3-7'de olmak üzere iki adet hidroksil grubu var. Bir tanesinde ekstra 12 hidroksil bulunmasını onun 3-7de iki adet hidroksil içerdiği gerçeğini değiştirmez. Çünkü soruda YALNIZCA 3-7 hidroksil dememiş. Bu konuda göürşlerinizi merak ediyorum hocam.
Editörün yorumu : Merhabalar, Soru kökünde geçen "3. ve 7. pozisyonlarında iki adet hidroksil grubu içeren" ifadesi bunun sadece kenodeoksikolik asit olması gerektiğini düşündürmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken yer soru kökünde "iki adet hidroksil grubu" diye belirtmiş olmasıdır. Soru kökünde kaç adet hidroksil grubunu içerdiğini belirten bir rakam olmasaydı dediğiniz gibi düşünülmesi gerekirdi. Başarılar dileriz.