|


 

 

 

 

 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından ( Güncel takvime göre 2021 yılında) YDS, Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere 2 kez yapılacaktır. Sınavın ilk uygulaması 7 Nisan 2013 tarihinde yapılmıştır.

Sınava girecek adaylar açıklanan 2023 ÖSYM Sınav Takvimi ile 2023 İlkbahar YDS ve 2023 Sonbahar YDS sınav tarihleri, başvuru tarihleri ve diğer tüm detaylarını buradan inceleyebilirler.

Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmamaktadır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayıp, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılmaktadır.

YDS Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), güncel haliyle yılda iki defa uygulanan toplamda 80 sorudan oluşan ve 180 dakika sınav süresi bulunan bir sınavdır. YDS puanı yüksek lisans ve doktora başvuruları, kamuda dil tazminatı, doçentlik kadrolarına başvurular, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrolarına yerleşmek ve diğer birçok alanda geçerlidir.

YDS yılda kaç kez yapılacaktır?

YDS Yılda 2 Kez yapılmaktadır. Sınav, İngilizce dışında 2020 YDS Sınav Kılavuzu’nda da belirtildiği gibi Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Ukraynaca (Ukraince) dillerinde gerçekleştirilmiştir.

Ancak Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Bulgarca dillerinde yapılan YDS, sadece elektronik sınav olarak (e-YDS) ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (Ankara, İstanbul ve İzmir e-Sınav Binalarında) uygulanmıştır. Bu nedenle başvurularda sorun yaşamamanız için 2021 yılı için aşağıda iletilen tarihlerde gerçekleşecek YDS ve e-YDS için yayımlanacak olan başvuru kılavuzlarını dikkatle incelemeniz gerekecektir.

Aynı anda birden fazla dilden sınava girebilir miyim?
Adaylar, her Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına ancak bir yabancı dilden katılabilir.
Aynı sınavda birden fazla dilden katılamaz ancak farklı tarihlerde farklı dillerden katılabilir.

TUS için YDS’de hangi dillerden sınava girebilirim?
Tus Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır.

YDS Sınavı hangi formatta gerçekleşecektir?

Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı çoktan seçmeli test olarak yapılır.

2023 Sonbahar YDS/2 Tarihleri:


Sınav Tarihi: 22 Ekim 2023


Puanlama sistemi nasıl olacaktır?

90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,
80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,
70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,
60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,
50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde kabul edilir. (Tus baraj puanı şu anda E seviyesindedir.)

YDS Soru örneklerini görebilir miyiz?

YDS Almanca Örnek Sorular için tıklayınız

YDS Fransızca Örnek Sorular için tıklayınız

YDS İngilizce Örnek Sorular için tıklayınız