|


YÖK Başkanı’ndan, YÖKDİL Sınav Sonuçları ile ilgili Açıklama!..
 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır" değerlendirmesini yaptı.
 

 
YÖK Başkanı Yekta Saraç YÖKDİL sınav sonuçlarıyal ilgili açıklama yaptı. YÖK'ün yazılı açıklamasına göre, YÖK Başkanı Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından YÖKDİL sınavına ilişkin şunları paylaştı: "Alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'na (YÖKDİL) 100 bine yakın kişinin başvurduğunu ve ilk sınavın 5 Mart'ta başarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Saraç, akademinin talebi ve beklentisi olan bu sınavı gerçekleştirdikleri için mutlu olduğunu kaydetti.
 
Sınavın gerçekleşmesinde katkıları olan Ankara ve Anadolu üniversitelerine teşekkür eden Saraç, şu ifadeleri kullandı: "Merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL Sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır. Bununla birlikte YÖKDİL Sınavının sonuçlarının ilan edilmesine kısa bir süre kala ham sonuçlara baktığımızda YDS'ye göre başarı oranının ciddi bir şekilde yükseldiğini görmekteyiz. Bundaki en büyük amil, YÖKDİL'in 'alana özgü' olması ve 'alanın terminolojisi'ni sorgulamasıdır." Sınavın içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan başarı oranına bakıldığında, akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldıklarının anlaşıldığına dikkati çeken Saraç, YÖKDİL Sınavına girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğunun görüldüğünü belirtti.
 
Saraç, açıklamasında şunları kaydetti: "Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenilmiştir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavının ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızda görüşeceğimizi belirtmek isterim. Öğrenci ve akademisyen dostu 'Yeni YÖK' olarak yükseköğretimde kalite odaklı uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz."
 
Kaynak:
http://www.milliyet.com.tr/yok-baskani-acikladi-yokdil-sonucl-gundem-2418284/