|


Nisan 2003 TUS Sınavı – Uzun Döneme Katılan Bazı Kursiyerlerimizin Görüşleri…

 

Merhaba,

 

Burada kursiyerlerimizin TUS HAZIRLIK MERKEZLERİMİZ ile ilgili görüşlerini sizlere aktarmak istiyoruz.

 

 

Tıp Fakültesi’nden geçen sene mezun oldum. İlk TUS deneyimim (Eylül 2002) başarısızlıkla sonuçlandı. Aslında iyi bir çalışma süresi geçirdim (6 ay kadar). Ancak sadece çalışmak yetmiyor demek ki?… Bir şeyler eksikti ve bunu TUSDATA dershanesine görüşmek için geldiğimde anladım; Motivasyon ve Kazanma İnancı.

3 aydır dershaneye devam ediyorum. Derslerde sadece bilgi edinmekle kalmıyor aynı zamanda bilgiyi nasıl kullanacağımı, nerelerden soru çıktığını ya da çıkabileceğini öğreniyorum.
İki önemli faktör de soru çözme teknikleri verilmesi ve bir psikolog olmasıdır. Soru çözme teknikleri gerçekten de önemliymiş. Nasıl sorular hazırlandığını burada öğrendim. Ayrıca her hafta düzenli olarak bizimle beraber olan bir psikoloğun olması ve bizim motivasyonumuzu sürekli üst seviyede tutması çok iyi düşünülmüş.
Son olarak TUSDATA çalışanlarına ve yöneticilerine içten özverileri, gönülden destekleri ve samimiyetleri için teşekkür eder,

herkese sınavda başarılar dilerim.

Dr. Abdulkadir YILDIZ

 

 

TUSDATA’ ya şehir değiştirip Ankara’ya taşınma cesaretini gösterecek kadar çok güvenmeme rağmen itiraf etmeliyim ki birçok endişede içimde gizliydi.. Ancak daha ilk haftalarda endişelerim yerini güven ve kararımın doğruluğunu görmekten mutluluğa bıraktı. Endişelerimin en büyüğü 6 yıllık koskoca Tıp eğitiminin nasıl 5 aya sığdırılacağıydı. Dalında en iyi ve aynı zamanda yemek vaktini feda edip dersi kaçıran arkadaşlarımıza tekrar anlatacak kadar gayretli hocalarımızın son teknoloji eşliğinde anlattığı derslerle TUS ve daha fazlasının sığdığını görüyorum. En büyük avantajlarımızdan biri hatta en önemlisi diyebilirim yılların tecrübesine sahip olan ve bunu sonuna kadar paylaşan TUSDATA editörlerinin yanı başımızda olması ve istediğimiz zaman bize vakit ayırmaları.
Asla “pes” dememize fırsat vermeyen sürekli motivasyon desteği (Sevgili Fatih Bey’den bahsediyorum tabii ki) tüm ayrıntıları düşünülmüş nezih ortamı, harika Kocatepe manzaralı kantini, saatlerce dersten sonra tam tükendiğimizi hissettiğimiz anda “iyi ki doğdu “ sesleriyle canlandığımız doğum günü partileri, her hafta karşılaştığımız yenilikleriyle VAYBE dedirten dinamizmi ile TUSDATA kocaman bir aile bizim için. Her şey için TEŞEKKÜRLER (Asıl teşekkürümü 14 Nisan akşamına saklıyorum tabii ki)

 

Dr. Ebru AKBAY

 

 

TUSDATA’ nın kapısından girdiğinizde temiz, nezih, sıcak bir ortama geldiğinizi hemen hissediyorsunuz. Güler yüzlü ve ilgili sekreter hanım tüm soru ve merakınızı ayrıntılarıyla cevaplıyor.
Eğer kursa başlarsanız elinizin altında bütün kaynakları buluyorsunuz. Soru kitapları, ders notları, çeşitli kitap ve kitapçıklar mevcut. Web sitesindeki kaynaklar ve çeşitli bilgiler aynı zamanda binlerce sorular, sadece çalışmanız için sizi bekliyor. Yani ne çalışacağım, nereden çalışacağım, soruları nasıl bir teknikle çözeceğim derdinden kurtuluyorsunuz. Çünkü tüm bunlar size ayrıntılarıyla sunuluyor.
Temiz, kaliteli sınıflar ve sempatik kantiniyle sıcak bir ortamda konularına hakim hocaların katkılarıyla sınava güvenle hazırlandığınızı hissediyorsunuz.
Uzman psikolog yardımı da ekstra destek. Elektronik posta, telefon ya da yüz yüze hep size destek için bekliyor.
Ne diyeyim; kursa geldiğime çok memnunum. Sınavı kazandığımda, “inşallah”, bu kaliteli ortamı hazırlayan ve sunan kurucu ve yöneticilere olan takdir ve teşekkürlerim daha da artacak.

 

Dr. Kamil YILMAZ

 

 

Bir ay önce tayinim belli olduğunda TUS’u kazanmak benim için kaçınılmaz bir durum ve olası tek çözüm haline gelmişti. Sınava ise 3 ay kalmıştı. TUSDATA’ ya gelmeden önce itiraf etmem gerekir ki son derece ümitsizdim. Bu kadar kısa zamanda bu işin olacağına pek inanmıyordum doğrusu. Neyse bir ümittir diyerek başladık. İlk haftalarda kendime ve derslere olan güvensizliğim devam etti. Bir süre sonra TUS’a TUSDATA hazırlık merkezlerinin programları ve dersleriyle hazırlanmanın çok daha kolay ve zevkli olduğunu farkettim. Evde günlerce çalışarak ancak bitirebildiğim konuların, çok daha kısa zamanda ve daha kalıcı öğretildiğini gördüm.
Kurstan sonra eve gittiğimde ders çalışmak eziyet olmaktan çıktı.
Kursta yeni arkadaşlar edinirken aynı zamanda onlarla TUS’la ilgili konuşarak kendimi önceden sadece dışarıdan baktığım bu olayın içinde hissettim. Bu zor sınava daha pozitif düşüncelerle yaklaşmaya başladım. Herşeyden önce kazanabileceğime olan inancım arttı.
İyi bir motivasyona, disiplinli bir çalışmaya ihtiyacı olam ve imkanı olan herkese tavsiye ederim.
Kendi kendinize saatlerinizi harcayarak öğrendiğiniz, hatta öğrenemediğiniz konuların çok daha kolay ve kısa çözümleri var. TUS da böyle bir problem değil mi zaten?

 

Dr. Sevinç HATİPOĞLU

 

 

TUS’a hazırlık için profesyonel destek alan bazı arkadaşlarım olmasına rağmen, çok da memnun olmadıkları için, profesyonel hazırlığa soğuk bakıyordum. Fakat TUSDATA’nın ortamı ve tarzı çok sıcak bularak kayıt yaptırdım.
İyi ki yaptırmışım çünkü;
Hocalar gerçekten çok kaliteli, herbiri diğerinden iyi… Ayrıca istediğimiz hocaya internetten ya da telefonla istediğimiz zaman ulaşabiliyoruz.
Her birimiz için; bizzat TUSDATA EDİTÖRLERİ tarafından tarzımıza ve çalışma şartlarımıza uygun çalışma programı çiziliyor ve benim için çok faydalı oldu…
Temel problemlerimizin MOTİVASYONSUZLUK ve ÇALIŞAMAMA olduğu iyi tespit edilmiş, “MENTÖR” adını verdikleri bir kişisel gelişim uzmanı ile tek tek ya da grup olarak görüşebiliyoruz, tahminimizin çok ötesinde yararlı oluyor, artık hem zevkle hem güvenle hem de verimli çalışabiliyor ve kazanacağımıza gerçekten inanıyoruz.
Sınıflar, kantin, etüd odası, sürekli internet bağlantısı olan bilgisayarlar….v.s. ile fiziksel mekan özellikleri benzerlerinden çok daha iyi ve detaylıca düşünülmüş.
Son olarak verdikleri tüm sözlerde sonuna kadar duran TUSDATA ekibine gönülden teşekkür ediyorum.

Dr. Hınç YILMAZ

 

 

TUSDATA dershanesi için ben şehir dışından geldim. Bu çılgınlığı sadece benim yaptığımı sanıyordum. Fakat periferden hafta sonu dersler için gelen birçok doktor arkadaş olduğunu gördüm. Bu insanlar için zor bir durum, fakat aynı zamanda TUSDATA’ ya güveninde göstergesi. Dersler tüm gereksiz ayrıntılardan arınmış ve konsantre. İnsan spontan olarak 6 yıllık tıp hayatını sorguluyor. Hatta ilginç olan bir şey daha TUS’a girmeyecek olmasına rağmen Tıp eğitimini tekrarlamak amacıyla gelen 10 yıllık bir doktor arkadaş.
Ortamın düzenlemeside çok ayrıntılı, renkler özenle seçilmiş gözü yormuyor, üzerinde 10-12 saat geçirdiğiniz koltuklar şık ve rahat. Sınırsız online test birçok yayınevine ait TUS kitapları ve text book’ların bulunduğu etüd odası ayrı bir olay. Çalışmalarınız yavaşladığında veya ortam probleminiz olduğunda istediğiniz zaman bu imkanları kullanabiliyorsunuz. Rehberlik hizmetinin başarımıza çok olumlu katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Çünkü Sürekli motivasyon 6 aylık süreçte kesinlikle en önemli unsur. Bunun için TUSDATA’ya ayrıca teşekkür ediyorum. Ve en önemlisi tüm içtenliğiyle sınavı kazanmamızı isteyen tüm yönetici ve çalışanlar. Bir aile gibi. Bu süreci daha mutlu ve rahat geçirmemize çok yardımcılar. Herkese teşekkürler.

 

Dr. Burcak COŞKUN

 

 

“TUS” farklı meslek gruplarından insanlar ve özellikle de doktorlar arasında çok farklı şeyler çağrıştırsa da herkeste ortak olarak çağrıştırdığı zor bir sınav olduğu ve kazanmanın gittikçe zorlaştığıdır. Zor diye başladığıma bakmayın ben sınavın kazanılmayacak kadar zor olduğuna, ne de çok kolay bir sınav denilemeyecek kadar basit olduğuna inanmıyorum.
Ben şu anda TUS’a hazırlanıyorum. Daha önce bir kere sınava girdim ama kazanamadım. Çünkü gerektiği gibi hazırlanamadım. Ders çalışmaya başlayamıyor, başlasam bile bu sadece birkaç gün sürüyordu. Hangi kitaptan çalışsam? Kaç kere tekrar etsem? Soru mu çözsem konumu çalışsam? Çalışırken özet mi çıkarsam? Sınavın tarzı değişiyor acaba nerelerden soru çıkabilir? Bu ve nice sorular kafamın içinde uçuşuyor, dört beş aylık bir süreyi kısa buluyor yetiştiremeyeceğimi düşünüyor çalışmayı bırakıyordum. Ama uzmanlık sınavını kazanmalıydım. “Ne doktorusun sen?” sorusuna verecek bir cevabım olmalıydı. Bu işi tek başıma beceremeyeceğimi anlayınca artık doktorların büyük bir bölümünün başvurduğu yola başvurmaya karar verdim. Dershaneye gidecektim. Seçimim Tusdata oldu. Zaman ilerledikçe gördüm en doğru seçimi yapmışım.
Bu maili Tusdata’ ya olan memnuniyetimi iletmek ve yaşadığım tüm güzellikleri bu sayfayı tıklayan sizlerle paylaşmak için yazıyorum. Denilir ya, sıkıntılar paylaşıldıkça hafifler güzellikler paylaşıldıkça artarmış.
Ben Tusdata dershanesi demiyorum, Tusdata diyorum. Dershane sözcüğü onun için yetersiz kalır. Hocaları, kitapları, internet üzerinden yapmış olduğu yayınlar ve web sayfaları, barko sistemiyle bilgisayar destekli işlenen dersleriyle, kantin hizmetleriyle, birlikte kutladığımız doğum günü partileriyle ve her zaman bizlere destek olan güler yüzlü yönetici ve personeliyle farklı bir dünya TUSDATA her şeyiyle önde ve tek.
Özenle hazırlanmış sınıflarda teknolojinin en son imkanlarını kullanarak sunmuş olduğunuz bilgisayar destekli eğitim imkanı için,hediye CD ve kitaplarımız, ücretsiz ve sınırsız internet imkanımız, etüd salonumuz, kantin hizmetleriniz, bize sağladığınız bu nezih ortam için ve her şeyden önce güler yüzünüz ve bize verdiğiniz tüm destek için tüm TUSDATA yöneticilerine ve personeline teşekkürler.
Bu zorunlu koşuda bizimle birlikte koşan biz yorulsak da yorulmayan, dinamik, tecrübeli devamlı kendini yenileyen hocalarımıza teşekkürler.
Biz arayıp sormayı unutsak da bizi arayıp sormayı unutmayan iyi yada kötü günümüzde bizimle birlikte olan, başarı eğrimizin hep yükselmesi için bize motivasyon desteği veren mentörümüz Fatih beye teşekkürler. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece olumlu yada olumsuz geri beslemeler vardır sözünüz hayat ilkelerimden biri olacak.
TUS sorularının hazırlanma biçimi test çözme teknikleri hakkında verdiğiniz bilgiler ve bizim için hazırladığınız tüm TUS istatistikleri için (en çok sorulan konular v.b.) teşekkürler.
İnternet yoluyla her türlü yeniliklere kolayca ulaşmamıza yardımcı olan, online deneme sınavları ile kendimizin başarı grafiğini ve Türkiye çapında yerleştiğimiz sırayı görmemizi sağlayan hocalarımız ve arkadaşlarımızla kolayca haberleşmemizi sağlamak için çalışan tüm teknik ekibe teşekkürler.
Dershaneye gitme gerekliğini gören tüm meslektaşlarıma: Önce diğer dershaneleri ziyaret edip görün, sonra da TUSDATA’ yı. Bize sunulan bu çok özel ve güzel imkanlar ile hepimizin yüzü gülerek sınavdan çıkacağımıza inanıyorum. Sizin de yüzünüzün gülmesini temenni ederim. Başarılar…

 

Dr. Göknur USTA

 

 

3 yıldır Ankara’da bir sağlık ocağında çalışmaktayım. TUS sınavına bu süre içerisinde 4 kez girdim. Şimdiye kadar kazanmayı çok istememe rağmen uzun süreli, düzenli bir çalışma programı sağlayamadığımdan dolayı kazanamadım. Her gün iş yerine kitap götürüp, gezerken bile sınavın aklımda olması psikolojik olarak beni yıpratması yanında bu sürecin uzaması kendime güvenimi kaybettirmişti.
Şu anda TUSDATA dershanesine devam etmekteyim. En çok ihtiyaç duyduğum, motivasyonu yakalayabildiğime inanıyorum. Burada psikolojik destekli bir eğitim alıyoruz. Sınava çalışma sürecinde çalışma hızımı etkileyecek ve motivasyonumu azaltacak ve kendime güvenimi kaybetmeme sebep olacak içsel ve çevresel faktörlerden kolayca kurtulup çözüm bulmama yardımcı olundu. İlk kez kazanacağıma inanarak ders çalışıyorum bu nedenle çalışırken daha mutluyum.
Bu süreçte karşılaşacağım zorluklara henüz karşılaşmadan dikkatimi çekip tedbir almamı sağladıkları için de ayrıca dershaneyi bir aile ortamına çevirecek kadar düşünceli tavırlarından dolayı dershane yetkililerine, hocalarımıza ve mentörümüze teşekkür ediyorum.

 

Dr. Sema K. GÜLER

 

 

Bu profesyonel hazırlık gerçekten farklı. Amaç sadece konuları özetleyip ders anlatmak değil. Bizim kazanmamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Profesyonel bir psikologumuz bile var. Ders çalışma teknikleri ve verimi arttırma yolları hakkında bize küçük ipuçlarından daha fazlasını sağlıyor. Motivasyonumuz her zaman yüksek.
Ayrıca TUSDATA tecrübesini derslerimizde her zaman hissediyoruz. Özenle hazırlanan ders notları, teknolojiden yararlanılan ders anlatımı sıkılmadan ders dinlenmesini sağlıyor.
TUSDATA yazarlarının test çözme teknikleriyle ilgili verdiği seminerlerin sınavda çok işime yarayacağını da belirtmek istiyorum.

 

Dr. M. Fatih ŞANLI

 

 

TUSDATA’yı tanımadan önce “TUS Hazırlık Merkezleri” hakkında çok fazla bilgim yoktu, hiçbir zamanda kurslara katılmayı düşünmemiştim. Herşey tanışma kokteyli ile başladı. Ortam beklediğimden çok daha iyiydi, ekip çok içtendi. Sorunlarımızı yaşayan, sorunların cevabını bilen oldukça tecrübeli bir kadronun bir anda çok yakınımda olduğunu hissetmek bana güven verdi ve o an ben de bu camia’ya katılmaya karar verdim.
Başından beri söylenildiği gibi motivasyon adına burada çok şey kazandım ve her hafta sonu bu pekişti, bu açıdan mutluyum ama tabii ki bunun gerçek cevabı 13 Nisan akşamı belli olacak.
Şunu da belirtmek isterim ki; daha önce diğer tus hazırlık merkezlerine gidip de karşılaştırma imkanı olan arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre sanırım burada kıyaslanmayacak kadar belirgin bir ilgi var. Bu da sevindirici olmakla beraber genel olarak herkeste ilk haftalarda olan ilginin arayışı içerisinde olduğunu gözlemledim. Aslında ben bu konuda genel görüşe katılmıyorum. Çünkü bundan sonra olay artık bireyselleşmeli ve şuna inanıyorum ki burada isteyen, istediği şekilde sorunlarını paylaşacağı bir yetkiliye ulaşma şansına her an sahip.

 

Dr. Aynur KÜÇÜKÇONGAR