|


TUS FİZYOLOJİ SORULARININ SİSTEM VE ALT BAŞLIKLARA GÖRE DAĞILIMI

2001 yılından 2012 Eylül TUS sınavına kadar Fizyoloji, Histoloji Embriyoloji  branşlarında toplam 256 adet soru sorulmuştur.

Bu soruların 152 tanesi Fizyoloji, 82 tanesi Histoloji ve 22 tanesi Embriyoloji sorularından oluşmaktadır.

Embriyoloji soruları ve doku histolojisi soruları dışındaki, Fizyoloji ve Histoloji branşlarında sistemlerle ilgili ( Kardiyovasküler, Solunum, Üriner, Gastrointestinal, Hematopoetik, Reprodüktif,  Endokrin, Sinir ) ve hücre konularında TUS’ta çıkmış sorular genel olarak her iki branşta da anlatılan ve sorulan konuları kapsamaktadır.

Fizyoloji, Histoloji Embriyoloji  branşlarında 2001- 2012 yılları arasında sorulan soruların sistem başlıklarına göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

2011 Eylül TUS sınavına kadar Fizyoloji, Histoloji Embriyoloji  branşlarında toplam 10 adet olan soru sayısı, sınav soru dağılımlarıyla ilgili olarak yapılan son düzenlemeden sonra artırılarak 18 soruya çıkarılmıştır.

Böylece Fizyolojinin TUS sınavındaki önemi ve belirleyiciliği artmıştır.

Soruları konu dağılımına göre incelediğimizde özellikle sinir sistemi ve hücre TUS da en fazla soru sorulan bölümleri oluşturmaktadır.

Bu nedenle bu bölümlerin sınav öncesi mutlaka çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir.

TUS sınavına katılacak olan tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim.

Dr. Vedat ÇİMEN

 

Bu yazı 38199 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

1 Yorum

  1. Tuncer DEMİR dedi ki:

    Fizyolojinin diğer branşlarla da ilgili olduğu ve diğerlerinden de soru yaptırma olasılığının yüksek olduğunu da hesaba katarsak gerçekten ciddi anlamda belirleyici bir branş olarak karşımıza çıkıyor. Elinize sağlık hocam.

Yorum yapın :