|


Vizyon ve Hedefler

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya çok hızlı bir yükseliş içine girdi ve şimdiye kadar dünyanın görmediği en büyük kalite devrimini gerçekleştirdi. Batılı bilim adamları bu olayın altta yatan nedenlerini ayrıntılı inceledi ve şu sonuca vardı: Japonlar savaş sonrası bilim ve teknolojide ve ekonomide ABD’yi geçmeye karar verdiler ve bu amaçla her alanda stratejik plan yaptılar. Bu stratejik plan içinde vizyon, hedefler ve görevler bulunmakta idi ve bu doğrultuda hareket ettiler.

Vizyonun sözlük anlamı “gelecekte olmasını istediğiniz hayal, rüya” olarak  geçmekte. Para, ev, mutlu bir evlilik, mevki, şan, şöhret vizyon değildir. Uzun vadede sizi mutlu kılacak hangi durumda olmak istiyorsunuz? ve öldükten sonra ne ile anılmak istiyorsunuz? sorularına vereceğiniz cevaplar vizyonunuzu oluşturacak.  Yalnız ve sessiz bir ortamda gözünüzü kapatıp gerçekleşmesi durumunda çok keyif alacağınız ve bu hayatta gerçekten çok istediğiniz şeyleri bir kağıda yazın, kısa, öz ve zamanını net belirleyerek. Yazdıklarınızın gerçekleşeceğine yürekten inanmak ve ümitli olmak, olmazsa olmaz iki faktördür. Vizyonumuz yoksa yönümüz, motivasyonumuz, coşkumuz, enerjimiz, tutkumuz ve adanmışlığımız da yoktur. Vizyonumuz yoksa deli gibi çalışmamız, dolayısıyla başarılı olmamız imkansızdır. Kısaca vizyonu olmayan insanlar ölüdür.

Vizyon belirlendikten sonra buna ulaşmak için detaylı planlar yapmak yani net hedefleri belirlemek ve yazmak gerekiyor.  Büyük olasılıkla “nişan almadığınız hedefi vuramazsınız,” sözünü duymuşsunuzdur. Yapılan araştırmalara göre yetişkinlerin sadece yüzde 3’ünün yazılı hedefleri ve planları var ve bu yüzde 3, diğer yüzde 97’nin toplamından daha fazla para kazanıyor. Eğer bir vizyonunuz ve buna ulaşmak için net hedefleriniz  ve uygulama planınız varsa, hergün izlemeniz gereken bir programınız yani görevleriniz de vardır. Bu durumda dikkatini başka şeylerle dağıtmadan hedeflerine odaklanan insanlar diğerlerinden daha başarılı oluyorlar.

Hedeflerin yazılması konusunda oldukça ilgi çekici araştırma sonuçları bulunuyor.  Yeni yıl planları yapan insanların bu planları gerçekleştirme yüzdeleri incelendiğinde planını yazmayanların sadece yüzde 4’ü bu planlarını gerçekleştirirken yazmış grubun yüzde 44’ü planlarını gerçekleştirmiş. Disiplinli bir şekilde hedefleri yazma, onlara ulaşmak için plan yapma ve bunları yerine getirmek üzerine yoğunlaşma hedeflerine ulaşma olasılığınızı inanılmaz arttırıyor. Yazma eylemi kişiyi düşünmeye ve odaklanmaya zorluyor. Bir hedef yazıldığında, o bilinçaltına gönderiliyor ve beyin onu gerçekleştirmek için 24 saat çalışıyor. Yazılı hedefleri olmayan insanlar hayatta boş atışlar yapıyor. Beyin faaliyetleri ile ilgili çok çalışması olan Tony Buzan “kişi ve şirketlerin başarısız olmalarının tek nedeni vardır, o da belirlenmiş net hedeflerinin olmayışıdır. Hedef belirlendikten sonra beyin ne yapar, eder o hedefe ulaşmak için alternatif çözüm yolları arar ve bulur” diyor.

Vizyonunuz doğrultusunda hergün üzerinde çalıştığınız net hedefleriniz olduğunda mutlu olur ve hayatınızın kontrolünü elinizde hissedersiniz. Bu hedefler arasında finansal, ailevi, mesleki, sağlık ve eğitim konuları da yer almalıdır ve öncelikli olanlar sıraya konmalıdır. Bir hedefe kilitlendiğinizde yaşamınızın yönü değişiyor, kılavuzu olmayan, akıntıyla sürüklenen bir gemiyken, hedefine doğru dimdik ilerleyen, kılavuzu, pusulası ve net bir varış noktası olan bir gemiye dönüşüyorsunuz. Burada kritik nokta hergün hedeflerinizi bir önceki gün ne yazdığınıza bakmadan tekrar yazmak ve akşamleyin hangi görevleri tamamladığınızı kontrol etmektir. Bu olay geliştirebileceğiniz en önemli disiplinlerden biridir.  Kısa süre sonra sürekli hedefleriniz doğrultusunda çalışma alışkanlığı ve disiplinine sahip olacaksınız.

Kısa vadeli kazançlar sizi hedefinizden saptıracağı için onlara dönüp bakmaz hale geleceksiniz. Hedefleriniz doğrultusunda planlar yaparken yapmanız gerekenlerle birlikte yapmamanız gerekenleri de belirlemelisiniz.

Napoleon Hill – “Düşün ve Zengin Ol” kitabında “İnsan, aklının düşünebildiği ve inandığı herşeyi başarabilir” der. Hedefinizi devamlı düşündüğünüzde ve ona ulaşmak üzere hergün üzerinde çalıştığınızda Allah da yardımcınız olacak o hedef size yaklaşacaktır. Bu arada özgüveniniz, özsaygınız ve kazanma beceriniz oldukça artacak, durudurulamayan biri haline geleceksiniz. Burada önemli olan şey sadece hedef belirleyip, düşünmek değil, o hedefe ulaşmak için gereken tüm alt yapı ve hazırlığı yerine getirerek eyleme geçmektir. Bu konuda en güzel örneklerden birisi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethidir. O vizyonunu belirledikten sonra buna ulaşmak için hedeflerini yazar. Bunlar arasında İstanbul’un fethi vardır ve şehzadeliği döneminde sabahlara kadar planlar yapar, her türlü eğitimi alır, devrin en büyük alimlerini danışman olarak değerlendirir, inanılmaz bir istek,  azim ve cesaret örneği gösterir, 21 yaşında tahta çıkar, 23 yaşında fetih gerçekleşir. Şehzedeliği döneminde Arapça, Farsça, Latince, Sırpça ve Yunancayı şiir yazabilecek düzeyde öğrenir, fen ve teknik ilimlerinde ilerleyerek projesi kendine ait olan ve ilk defa fetihte kullanılan havan toplarını üretir. Tarihe merak salar ve devletlerin meydana geliş, ilerleme ve yok oluşları ile ilgili derinlemesine bilgi sahibi olur. O devrin devlet büyüklerinin çoğu bu işin imkansız olduğunu, Avrupa devletlerinin tümünün yardım ettiği Bizansı yenmenin mümkün olamayacağını söyleseler de “Ya Bizans bizi alır, ya biz Bizansı alırız!” sözünü devamlı tekrarlayarak mutlu sona ulaşır. Dönemin medreselerine (üniversitelerine) çok fazla bütçe ayırması üzerine maliye bakanı bunca ihtiyaç dururken  eğitime ayrılan bu miktarın israf olacağını dile getirince “eğitim alan her 100 kişiden 3-5’i arzu edilen düzeye gelse, bu yetmez mi? Bu üç beş kişi milleti adam gibi yönetmeyecek mi?” diyerek milletlerin kalkınmasında ilmin ve eğitimin önemini asırlar öncesi dile getirmiş ve Fatih medreselerini kurarak gereğini yerine getirmiştir.

Uzmanlar önemli bir amaca ulaşmak için “beyin fırtınası” sistemini uygulayın diyorlar. Bu sistemde amacınızı soru formatında bir kağıda yazın, sonra bu soruya yirmi cevap yazın. Örneğin TUS’da çocuk psikiyatrisini kazanmak isteyen bir doktor arkadaş  “çocuk psikiyatrisini kazanmak için ne yapmalıyım?” sorusuna yirmi farklı cevap bulup yazsın. Bu durumda kendinize ait bir plan da ortaya çıkacak ve o cevaplardan herhangi birini seçerek hemen eyleme başlayacaksınız ve sonra diğer cevapların yerine getirilmesine sıra gelecektir. Bu tür uygulamalara genç yaşlarda başlamanın hayatın ileriki dönemlerinde sizi hemen her konuda zirveye çıkaracağını unutmayın. Yazının başında belirttiğim gibi İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonlar mükemmel kalitede ürünler imal ederken vizyon ve hedefleri doğrultusunda görevlerini belirledikleri süre içinde danışmanlarının önderliğinde kusursuz yerine getirmeye çalıştılar.

Özetle vizyonunuz doğrultusunda hedeflerinize ulaşmak için (1) tam olarak ne istediğinize karar verin, (2) yazın, (3) süreyi belirleyin, (4) yapmanız ve yapmamanız gereken herşeyin bir listesini yapın, (5) listenizi öncelik açısından sıralayın, (6) hemen harekete geçin, (7) hergün sizi hedefinize götürecek şeyleri yapın ve gün sonunda performansınızı değerlendirin.

Önümüzdeki hafta İnşallah danışman ve uzmanların desteğinin büyük hedeflere ulaşmadaki öneminden bahsedeceğim.

Dr. Metin YILDIRIMKAYA

Bu yazı 4510 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

1 Yorum

  1. h yıldırımkaya dedi ki:

    devamını beklemek dılegıyle basarılar

Yorum yapın :