|


DİYET ve TUS

İnsanlar zayıflamak için birçok yola başvururlar. Spor salonları, diyetisyenler vs… Ama mekanizma bilmeden sizce zayıflamak mümkün mü? Hepinizin bildiği gibi vücudumuz enerji kaynağı olarak ilk önce karbonhidratları, sonra yağları en son ise proteinleri kullanır. Peki bizim eritmek istediğimiz yerler yağlardan oluşmuyor mu? O zaman karbonhidrat alımını sınırlamazsak yağlara asla sıra gelmez. Yani diyetin temeli karbonhidrattan fakir beslenmektir. Birde şunu bilmek gerekir; karaciğerdeki glikojen miktarı ortalama 18 saat yetecek kadardır. Yani biz yaklaşık 18 saat karbonhidrat almazsak enerji karşılamak için yağlara sıra gelecektir. Karbonhidrat yemeyeceksek geriye yağ ve protein kalıyor. Zaten popüler diyetlerin ana mekanizması da budur. Ağırlıklı protein yersek Dukan diyeti, yağ+protein yersek Karatay diyeti oluyor.

Peki diyette egzersizin yeri neresi? Aslında zayıflamak için egzersiz doğru bir seçenek değil. Örneğin 1 dilim beyaz ekmek ortalama 65 kcal. 4 dilim yerseniz 260 kcal almış oluyorsunuz. Aynı kaloriyi yakmak için ortalama 30 dakika koşar adım yürümeniz gerekiyor. O gün pirinç pilavı, kek, poğaça gibi karbonhidrat içeren şeyler yediniz mi spor salonundan çıkmasanız dahi yediklerinizi yakamazsınız Yani diyetin özü boğazı tutmaktır. Spor tabiki kilo vermenize yardımcı olabilir, az yemek kaydıyla. Sporu asıl olarak sağlıklı olmak için yapmalıyız.

Aslında bizim kaçınmamız gereken asıl yiyecekler yüksek kalorili olanlar değil, glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerdir, yani insülin sentezini arttıran yiyecekler. Kan glikozu artınca, insülin ihtiyacı olan glikozu hücre içine sokar, fazlasını yağa dönüştürerek depolar. İşte yapmamız gereken şey insülin düzeyini arttırmamak. Bunu da düşük glisemik indekse sahip olan yiyeceklerle sağlayabiliriz. Bu yiyecekleri google’dan taratarak bulabilirsiniz.

Ancak bu şekilde beslenirken bilmemiz gereken diğer nokta karbonhidratların hemen insülin sekresyonunu arttırıp, hemen tokluğa neden olmalarıdır. Protein ve yağlar daha uzun sürede tokluğa neden olurlar. O yüzden protein ve yağ ile beslenip hemen doymadım deyip karbonhidrata saldırmamamız gerekir.  ‘Yavaş yiyin’ denilmesinin asıl mekanizması budur. Yada paşa gönlünüz bilir hızlı yiyin ama hemen doymayacağınızı bilin, sofradan kalktıktan 10-20 dakika sonra tokluk hissinin oluşacağını bilin. İşte hepsi bu. Aslında mekanizma bilmek ve irade, zayıflamak için yeterlidir. Ne spor salonları, ne bitkisel karışımlar, nede zayıflamak için kullanılan ilaçlar…

TUS sitesinde diyet ile ilgili yazının ne alakası var diyebilirsiniz. Çalışma salonuna gitmek, kitap ve not satın almak TUS kazandırmaz! Bize gerekli olan şey ana mekanizmayı bilmek, neden-sonuç ilişkisini kurabilmek, düşünmek ve tekrar etmektir.

Hayattaki bütün emeklerinizin karşılık bulması dileğiyle…

Dr. Emrah KABATAŞ

Bu yazı 6371 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

1 Yorum

  1. Kelvin Manana dedi ki:

    Merhaba, Dr. Emrah KABATAŞ,

    Bay Kelvin Manana, mesleği bir bankacı değilim. Ben çok önemli bir iş tartışma için izin istemeye karar verir. Sen benim özel e-posta bana geri almak misiniz: (kofimkk001@gmail.com)

    teşekkür ederim
    Sayın Kelvin

Yorum yapın :