|


Başlangıç için: Önce boydan bir fotoğraf çekmeli

Olmadı , olabilir, olacak derken bir sınav daha geride kaldı. Okul hayatımızdaki sınavlarda bir dahaki sınava kadar kendimizi oldukça rahat hisseder, birkaç gün kala çalışmaya başlardık. Ancak bizim bu sınav için hazırlık sürecimiz bitmek tükenmek bilmeyen fedakarlıklar isteyen bir süreç. Tutulan nöbetler, akşama kadar bakılan hastalar, evdeki zorluklar, birçoğumuz için ne olup bittiğini bile anlayamayan çocuklarımız ve tüm bunların oluşturduğu zaman baskısı…

Sınava hazırlanmakta olan birisi için bütün bu olumsuzlukları olumlu hale çevirebilmek mümkün mü? Cevap: EVET. Peki o zaman nasıl? Bugüne kadar hiç yaşamadığımız bir süreç, üstelik devamlı olarak yüksek yoğunlukta çalışma temposu istiyor ve biz sonunda başarılı olmak istiyoruz. Cevap: Süreci sekteye uğratma potansiyeli olan tüm olumsuz ve bizim zayıf yanlarımız olan faktörlerin ve bunlarla başa çıkabilmemizi sağlayacak kuvvetli yanlarımızın farkında ve hazırlıklı olarak. Zihnen buna kendimizi hazırlayarak, kendimizi tanıyarak, kendi stratejimizi belirleyerek. Unutmayın ki, başkaları size sadece önerilerde bulunabilir, kendiniz için geçerli olan stratejiyi ancak kişinin kendisi belirler.

Kendimizin öyle bir fotoğrafını çekmeliyiz ki, bu fotoğraf bize değiştirmemiz gereken olumsuzlukları gösteren yol haritası olacak, bugüne kadar fark etmediğimiz, eksik ve zayıf yanlarımız ile güçlü hissettiğimiz özelliklerimiz ortaya çıkacaktır ( bir resminizi ilk gördüğünüzde en önce nelere dikkat edersiniz?). İşte bu aslında farkındalık oluşturma olarak bilinen bilimsel bir yöntemdir. Burada, ortaya konan olumsuzlukların değiştirilebilmesi amaçlanır.

Önce şöyle bir tablo oluşturalım:

Güçlü özelliklerim Zayıf yanlarım
Çok kararlıyım Çabuk sıkılıyorum
Hırslıyım Programlı çalışamıyorum,düzenim yok
Çok iyi bir alt yapım var Evim çalışma için uygun değil
Gerekli kaynağa sahibim Odam çok karışık
Çok iyi bir dersaneye gidiyorum Herşeyden etkileniyorum
Eşim beni destekliyor Arkadaşlarıma uyar ve çalışmamı aksatırım
Ailem her zaman yanımda Çok uzun süredir çalışmıyorum

 

Buna benzer şekilde birçok zayıf ve güçlü yanlarınızı bir liste halinde belirleyin ve başaranlarla başaramayanlara bakın. Başaranların, güçlü taraflarını tanıyıp bunları kullanarak, zayıf özelliklerine bir çare, bir yol, bir çözüm bulanlar, başaramayanların ise mazeretlerin ve koşulların etkisinden kendisini kurtaramayanlar olduğunu göreceksiniz.

Kazananlara hayırlı olsun ve yolları açık olsun. İlk kez sınava girecek olanlar ile istedikleri bölümleri kazanamayan arkadaşlara çok daha iyi yöneteceğimiz bir süreç için kendimizi fark edelim diyorum.

Dr. Erol KISMET

Bu yazı 19149 defa okundu.


Yazarın diğer yazıları :

1 Yorum

  1. tahir dalkıran dedi ki:

    Erol hocam iyi geceler..YDUS pediatri kursunda beraberdik..Yazınızı görünce hemen okumak istedim..Ve derslerinizle ilgili düşüncemi iki kelime ile belirtmek istedim; SAMİMİ ve ÖZVERİLİ…Ayrıca vurguladığınız noktalardan birebir sorular vardı.(Süksinil aseton vb.) Ancak bana olan katkınız bu samimiyetin beni çalışmaya sevk etmesiydi. Sizin gibi insanların varlığı , insanların yaşam kalitesini artııryor. Çünkü yaşamı daha değerli kılıyor.. Katkılarınız için teşekkür ederim…Hürmetlerimle…

Yorum yapın :